Kategorie
Samochody Elektryczne Zapowiedzi

Elektryczny SUV Nissan Ariya – Przed Premierą

To Nissan Ariya, całkowicie nowy elektryczny SUV od firmy, która zrewolucjonizowała rynek samochodów rodzinnych 15 lat temu za pomocą Qashqai i wprowadziła pierwszy „przystępny” cenowo model EV, Leaf, w 2011 roku.

Ariya, opisana przez japońskiego producenta jako „crossover coupé”, Bardzo przypomina projekt koncepcji zaprezentowanej podczas zeszłorocznego Tokyo Motor Show. Ma długość 4,59 metra czyli bliżej jej wymiarów X-Traila niż Qashqaia – i ma wygląd bardziej ewolucji obecnego modelu Leaf niż bliski związek z resztą oferty Nissana.

Z przodu znajduje się zamknięta kratka – flankowana przez 20 diod LED tworzących coś, co Nissan nazywa „tarczą” – podkreślając fakt, że Ariya jest tylko elektryczna. Niezwykle smukłe reflektory LED, z których każdy zawiera cztery projektory 20 mm, są połączone z animowanymi wskaźnikami. Sama kratka zawiera mnóstwo czujników, które pomagają w układach wspomagania kierowcy ProPilot w Nissanie.

Platforma, zasięg i wydajność

Ariya opiera się na nowej architekturze opracowanej przez połączone siły Renault i Mitsubishi. Nazywany CMF-EV, został zaprojektowany od samego początku tylko dla pojazdów wyłącznie elektrycznych. Nowy model będzie oferowany do wyboru z napędem przednim lub na cztery koła, wraz z parą opcji akumulatorów i różnymi wersjami silnika elektrycznego.

Nissany Ariya będą dostępne podczas premiery z elektrycznym napędem na cztery koła, o nazwie e-4ORCE. Wersja 63 kWh ma konfigurację 275 KM co pozwala rozpędzić pojazd od 0-100 km / h 5,9 sekundy i zapewnia zasięg do 340 km, następnie będzie dostępna wersja 87 kWh o mocy 302 KM i zasięgu do 460 km.

Nissan Ariya

Najwyższa wersja Ariya będzie miała wydajność 87 kWh, która ma imponującą moc 389 KM i moment obrotowy 600 Nm pozwala rozpędzić auto 0–100 km / h zaledwie 5,1 sekundy. Ale jak to bywa przy elektrykach moc i przyśpieszenie jest zawsze kosztem zasięgu który tutaj wyniesie do 400 km (co i tak jest niezłe). Wersje z mniejszymi akumulatorami samochodu otrzymają ładowarkę sieciową 7,4 kW do połączeń domowych, natomiast wersje 87 kWh są wyposażone w trójfazową 22 kW. Nissan twierdzi, że Ariya może obsługiwać ładowanie prądem stałym o mocy do 130 kW, ale nie ma jeszcze potwierdzenia, czy będzie to standard we wszystkich modelach. Nissan twierdzi, że technologia pozwoli na doładowanie akumulatora Ariya do 375 km zasięgu w około 30 minut.

Nissan Ariya

Wnętrze nowego Nisana nie zaskakuje. Spodziewać się można że marka zrezygnuje z fizycznych przycisków na poczet ekranów LCD które są dwa. Nisan otrzyma również system który będzie na stałe połączony z siecią dzięki czemu możliwe będą aktualizacje oprogramowania, bez ingerencji serwisu.

Nissan twierdzi że nowa Ariya będzie konkurowała z modelem TESLA Y ? Czy będzie to wyrównana walka w czasie kiedy mam wrażenie iż Elon Musk jest przed konkurentami o kilka długości ! Zobaczymy.

Na nowego Nissana trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do końca 2021 r. – do tego czasu będziemy śledzić informacje na temat ostatecznego wyglądu i funkcji w elektrycznym suwie Japońskiej marki.

Najnowsze

McLaren F1

McLaren ujawnia malowanie Gulf Oil dla swojego samochodu 2021 Monaco GP F1

17 maja, 2021
VW Logo

Uwaga – VW Najbardziej zadłużoną firmą świata !

24 lipca, 2020

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji. CEO serwisu Camproad.

To musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji