Kategorie
Auto w firmie Finansowanie

Kiedy najem długoterminowy staje się pułapką

Na rynku jest wiele dostępnych form finansowania. Przy zakupie samochodu na firmę. Najczęściej wybieraną jest Leasing czy coraz bardziej popularny Najem Długoterminowy.

NAJEM DŁUGOTERMINOWY – kusi klientów bardzo niską ratą, która bardzo często zawiera już tzw. Pakiet Serwisowy. Niska rata wynika ze specyfiki umowy.

Klient bierze w używanie pojazd dostarczony przez firmę oferującą Najem, oraz zgadza się na użytkowanie pojazdu w ramach ustalonego Limitu. Na końcu najczęściej jest ustalona kwota ewentualnego wykupu, którego klient „nie musi robić zwracając samochód”.

Ten krótki opis mógłby wskazywać że jest to produkt idealny, jeżeli myślimy o zakupie nowego samochodu na firmę !Niestety nie zawsze:

Oto kilka kwestii na które powinieneś zwrócić uwagę, rozważając Najem Długoterminowy Pojazdu.

Przedmiot umowy Najmu

 • Samochód, który kupujesz zazwyczaj w zakupie jest znacznie droższy od oferowanego na wolnym rynku. (sprawdź jaki rabat na samochód otrzymałbyś jako klient indywidualny – negocjując jego cenę z Dealerem).

Limit kilometrów

 • Po przekroczeniu limitu kilometrów (który jest ustalony z góry) musisz liczyć się z dużymi dopłatami do każdego kilometra. Czy zawsze jesteś w stanie przewidzieć jak będziesz używał samochód za 2 / 3 lata ?

Dodatkowe Opłaty Serwisowe

 • W trakcie umowy oprócz Rat płacisz opłaty za zarządzanie… Często sprowadza się to do umówienia ciebie na wymianę opon i serwis w Punkcie, który jest wskazany przez firmę oferującym NAJEM.

 

Pakiet Serwisowy

 • Jest czasami znacznie droższy niż koszty przeglądów samochodu realizowane na własną rękę w Autoryzowanym Serwisie – a naprawy obejmujące Ten Pakiet często pokrywają się z gwarancją na nowy samochód i tym samym pełnią rolę wyłącznie marketingową. („Wszystkie koszty napraw w cenie RATY”)Zakończenie Umowy Najmu
 • No i zwrot samochodu po okresie Najmu…
  Tutaj należy być ostrożnym – jeżeli w twojej umowie jest określona kwota wykupu to niewątpliwie nie jest tam bez powodu. To twoje zobowiązanie na wypadek gdyby odmówiono ci odbioru samochodu (to możliwe jeżeli wykup jest elementem umowy). Dodatkowo Zawsze sprawdź jakie są warunki zwrotu samochodu – czy nie ma w nich informacji że szkody na samochodzie w trakcie trwania umowy, a naprawione nie obniżają jego wartości na koniec umowy. To nawet logiczne – auto które miało szkodową historię na wolnym rynku jest warte znacznie mniej od tego bezszkodowego. Co w takiej sytuacji ? Bardzo często musisz liczyć się z koniecznością dopłaty do wartości określonego wykupu. A przecież umówiłeś się że auto po prostu zwrócisz.
  Jeżeli Auto jest warte 50 tyś czy nawet 100 tyś to każde obniżenie jego wartości o 5 czy 10% to tysiące złotych  – a jeżeli jest to wartość 200 tyś i więcej kwoty są znaczne…Nieatrakcyjna Cena Zakupu pojazdu?
 • Dodatkowo punkt Pierwszy (początkowa wartość zakupu auta) jeżeli auto było na wstępie dużo droższe od ceny rynkowej, po rabatach, które -mogłeś- otrzymać kupując auto indywidualnie – Procentowy wykup na koniec jest liczony od tej wartości –
  Auto w najmie (bez rabatów) kosztowało 100 tyś wykup 60% = 60 tyś
  To same Auto z twoim rabatem 91 tyś wykup 60% = 54,6 tyś
  Czy widzisz na czym zarabiają firmy oferujące NAJEM ?
  W tym krótkim artykule nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich zagrożeń związanych z NAJMEM. Warto zawsze zweryfikować czy szokująca i nieprawdopodobnie atrakcyjna wartość RATY w stosunku do wartości pojazdu, nie budzi naszych wątpliwości… i czy za 3 -4 lata nie okaże się że Najem był najgorszą z możliwych opcji.WAŻNE !!!
  Artykuł pokazuje tylko możliwe zagrożenia i nie odnosi się od konkretnej oferty Najmu – jest jednak oparty o autentyczne przykłady jakie można spotkać w dostępnych ofertach najmu. Wiemy że warunki są różne i można znaleźć dobrą ofertę – warto jednak wiedzieć co trzeba sprawdzić.

Najnowsze

McLaren F1

McLaren ujawnia malowanie Gulf Oil dla swojego samochodu 2021 Monaco GP F1

17 maja, 2021
VW Logo

Uwaga – VW Najbardziej zadłużoną firmą świata !

24 lipca, 2020

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji. CEO serwisu Camproad.

To musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji